Betakarítás előtt ígéretes állapotban vannak a repcék. Hogy ez a jövőben is így legyen, szeretnénk bemutatni újdonságainkat és egyedülálló innovációnkat.
Az utóbbi években a magyarországi repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. Az éghajlatváltozás, a felhasználható növényvédőszer-hatóanyagok körének szűkülése, a változékony terményárak és a nehéz vetési körülmények (a csapadék hiánya) sem kímélték a repcetermesztést. A repcék az idei szezonban azonban meggyőző képet mutatnak, a kimutatások és a saját tapasztalataink szerint is a területek körülbelül 80%-a átlagos vagy jó állapotú, és csupán 20%-a gyenge.
Évről évre állítunk be kísérleteket az ország egész területén, ahol hibridjeinket különböző termőhelyi és éghajlati körülmények között vizsgáljuk. Nagy figyelmet fordítunk a termesztéstechnológiai kísérletekre is, amelyekben az optimális vetésidő-használattal és tápanyag-kijuttatási stratégiákkal, regulátorhasználattal foglalkozunk. Többek között ezekre a problémákra próbáljuk megtalálni a választ a két éve indult RAPOOL Repce Akadémia rendezvénysorozatunkon is. A rendezvények sikere és az egyöntetű pozitív visszajelzések azt mutatják, hogy jó irányba haladunk.
Kísérleteink országszerte meggyőző képet mutatnak, a normál és a késői vetésű parcellák egyaránt. Amikor pedig olyan kísérleti sort szemléztünk, ahol konkurens anyagok is megtalálhatóak voltak, szinte mindig átlag feletti képet mutattak a RAPOOL hibridjei. Ezek közül szeretném kiemelni két újdonságunkat, a ROMEO-t és a DAHLIA-t, melyek az idei évtől lesznek elérhetőek kínálatunkban. Mindkettő kimagasló hozameredményekkel büszkélkedhet, valamint a RAPOOL-nál elvárható rezisztenciális tulajdonságok (TuYV, fóma) és kipergés-ellenállóság is jellemzi őket. Fontos különbség a két hibrid között az érésidejük. Míg a ROMEO klasszikus középérésű, addig a DAHLIA korai érésű, ezért továbbra is mindegyik célcsoport – a klasszikus repcetermőhelyeken, valamint az északibb területeken gazdálkodók – megtalálja velük a számítását.
Az utóbbi években kulcskérdéssé vált az optimális vetésidő megválasztása, amit kísérleti helyszíneinken eltérő vetésidő alkalmazásával is vizsgálunk (korai vetés, normál vetés, kései vetés, extrém kései vetés). Tavaly ősszel – a korábbi évekhez hasonlóan – csak későn érkezett meg a vetésekhez szükséges csapadék, és emiatt nagyon kitolódott az alkalmazott vetésidő-intervallum: a repcevetések augusztus közepétől egészen szeptember végéig tartottak, de a cél minden esetben az optimális tél előtti növényállapot elérése volt. A szokásosnál jóval nagyobb arányú kései vetések ellenére az állományok sikeresen átteleltek, és az enyhe, csapadékos tél végi, tavasz eleji időszak elősegítette a további növekedésüket.
A késői vetésidőre ad választ a RAPOOL legújabb, egyedülálló innovációja: a RUNNER hibridek őszi és tavaszi káposztarepce-vonalak keresztezésével jöttek létre, lehetőséget nyújtva a későbbi vetésidők nagy biztonsággal történő alkalmazására, valamint az inputköltségek optimalizálásával repcetermelésünk jövedelmezőségének javítására is. Ezek az új típusú hibridek késői vetésidejük (szeptember végéig) ellenére körülbelül 1,5-2 héttel korábban virágoznak és érnek, mint a hagyományos hibridek. Ez számos előnnyel szolgálhat a termelők számára:
Az előrejelzések szerint a továbbiakban várható csapadékosabb és a megszokottnál enyhébb időjárás bizakodásra ad okot, és remélhetőleg átlag feletti terméssel számolhatunk az idei évben, ami új lendületet adhat a repcetermesztésnek Magyarországon.
Molnár Márk
termékfejlesztő