A RAPOOL a repcetermesztők munkájának támogatására állapotfelmérést és növényvédelmi előrejelzést készít Vörös Géza és Nemes Zoltán közreműködésével.
Három helyszínen és talajtípuson (Decs: réti öntéstalaj, Bonyhád: Ramann-féle barnaföld és Mözs: csernozjom) rendszeresen vizsgáljuk az állományokat és javaslatot adunk a szükséges beavatkozásokra. Az ország déli részén uralkodó klimatikus viszonyok lehetővé teszik, hogy a károsítók megjelenését idejében észleljük, és ennek megfelelően tegyünk ajánlásokat termelő partnereink számára.
Mindhárom terület a szárba indulás – zöld bimbók megjelenése (BBCH 32–51) fenológiai állapotban van, az aszály egyre súlyosabb, Decsen visszafordíthatatlan károkat okoz a növényekben. A talajhőmérséklet 10 cm mélyen 10 fok körül alakul.


Javaslat: A télies idő után az utóbbi napokban erős felmelegedés kezdődött, sajnos csapadék sehol sem hullott. A növényzet kényszerfejlődése a szárba indulás mellett a zöld bimbók megjelenését is előidézte. A lombozat száradni kezdett és a tőpusztulás esélye egyre nagyobb. A nagy hőingadozások a repceszárormányosok petézésének eddig nem kedveztek, de az utóbbi napok erőteljes felmelegedése a petézést megindította és egyre nagyobb mértékben általánossá teheti. A súlyos kártétel megelőzése érdekében az eddig nem védett táblákon feltétlenül indokolt a permetezés lambda-cihalotrin, gamma-cihalotrin, etofenprox vagy foszmet hatóanyagú rovarölő szerekkel. Ahol már védekeztek, az ormányosegyedszám további ellenőrzése szükséges. Ha petézésük a növények többségén megfigyelhető, a védekezést végezzük el!
A hosszan tartó aszályban a mezei rágcsálók egyedsűrűsége ugrásszerűen megnövekedhet. Ha 100 m2-en kettőnél több lakott járatot számolunk meg, a kezelés indokolt. Erre a klórfacinon hatóanyagú Pocok-Tox készítményt javasoljuk 10 kg/ha dózisban a járatokba adagolva. A szer kijuttatása szükséghelyzeti felhasználási engedélyhez kötött, amihez a megyei kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának hozzájárulására van szükség.